Gdzie najlepiej sprawdzają się nakrętki wciskane?
Nakrętki wciskane to elementy scalające połączenia śrubowe. Mają formę pierścienia z gwintem, który dopasowany jest do śrub. Wysokiej jakości materiały, z jakich produkowane są nakrętki, gwarantuje stabilne i trwałe połączenie zarówno ze śrubą, jak i z materiałem, do którego są wciskane. Co istotne, występują one w różnych rodzajach, dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Mogą mieć różny kształt i rozmiar. Dostępne są między innymi nakrętki wciskane sześciokątne (niskie albo długie, samozabezpieczające i inne), czworokątne (kwadratowe, skrzydełkowe, złączne), kołnierzowe, kształtowe, pływające, samohamowne, samonitujące, wywijane…
Zastosowanie nakrętek wciskanych
Nakrętki wciskane mogą być wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Oprócz wspomnianej wyżej różnorodności cechuje je bowiem wyjątkowa odporność na wysoki moment obrotowy oraz bardzo duża stabilność połączenia, nawet w cienkościennych elementach. Dlatego najczęściej stosowane są jako nakrętki do blachy. Co ważne, po ich montażu powierzchnia arkusza blachy pozostaje równa.
Gdzie zatem możemy znaleźć nakrętki wciskane? Na przykład w metalowych obudowach wielu urządzeń (także w precyzyjnie wykonanych urządzeniach elektronicznych) oraz w konstrukcjach stalowych o różnych gabarytach. Wykorzystywane są także jako nakrętki do wprasowania do szyn miedzianych, do szaf sterowniczych czy do rozdzielnic elektrycznych. Stanowią doskonałą alternatywę dla nakrętek zgrzewanych, lutowanych i spawanych do elementu konstrukcyjnego. Mogą być jednak stosowane również tam, gdzie miejsce łączenia jest bardzo ograniczone i nie ma możliwości zastosowania tradycyjnych części montażowych. Ogromnym atutem nakrętek wciskany jest łatwość ich montażu. Wystarczy umieścić nakrętkę centralnie w wywierconym lub wytłoczonym otworze, a następnie ją do niego wprasować. I w tak prosty sposób zapewniamy sobie niezwykle stabilne i wytrzymałe połączenie.