Jak działa nitownica?
Nitownica jest niezwykle przydatnym narzędziem, które umożliwia trwałe i solidne łączenie dwóch, lub więcej elementów za pomocą nitów. Dzięki wykorzystaniu tego sprzętu można właściwie zdeformować ciało nita, tworząc trwałe połączenie. Obecnie na rynku dostępne są przeróżne rodzaje nitownic, różniące się sposobem zasilania, rozmiarami, siłą nacisku, czy typem stosowanych nitów. Najczęściej stosowanym podziałem jest rozdzielenie nitownic na ręczne, pneumatyczne oraz akumulatorowe.
Jak działają poszczególne rodzaje nitownic?
Najprostszym typem jest nitownica ręczna, która wyglądem przypomina cęgi. W jej przypadku nit umieszcza się w nawierconym otworze, a następnie za pomocą tego urządzenia spłaszcza się nit, tworząc trwałe połączenie. Nitownice ręczne są bardzo poręcznym narzędziem, jednak ich wykorzystanie wymaga od operatora użycia siły oraz precyzyjnego umieszczania nitów. Najczęściej stosowane są w sytuacji, kiedy konieczne jest wykonanie tylko kilku połączeń.
Nitownice pneumatyczno-hydrauliczne działają na podobnej zasadzie, ale nie wymagają użycia siły. Nitownice te wykorzystują sprężone powietrze do generowania siły potrzebnej do przekazania do układu hydraulicznego w celu spłaszczenia nita. Nitownice pneumatyczne świetnie sprawdzą się do prac, które wymagają precyzji oraz tam, gdzie konieczne jest sprawne mocowanie nitów zrywalnych. Ze względu na to, że nitownice akumulatorowe nie są ograniczane przez przewody, jak ma to miejsce w przypadku modeli pneumatycznych, często wykorzystuje się je do prac w trudno dostępnych miejscach.
Gdzie najczęściej wykorzystuje się nitownice?
Nitownice są szeroko stosowane w różnych branżach, takich jak przemysł motoryzacyjny, lotniczy, konstrukcyjny i wiele innych. Są niezastąpione w sytuacji, gdy wymagane jest trwałe połączenie, które dodatkowo odporne na działanie czynników zewnętrznych i obciążeń.