Jak wygląda montaż łączników wciskanych?
Kołki gwintowane, śruby niegubne, styki konektorowe, kołki dystansowe, tulejki, nakrętki – różne rodzaje łączników wciskanych używane są od lat w wielu branżach. Nic w tym dziwnego. Dzięki łącznikom wciskanym stworzyć możemy przecież niezwykle trwałe i stabilne połączenia nawet w bardzo cienkich blachach, w przypadku których użycie łączników innego typu mogłoby okazać się niemożliwe. Jednocześnie połączenia te charakteryzują się zarówno precyzją pozycjonowania, jak i walorami estetycznymi, ponieważ arkusz blachy pozostaje gładki. A wszystko to osiągnąć można w procesie nieskomplikowanego montażu, którego przebieg opisujemy poniżej. Należy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Etapy montażu łączników wciskanych
Zaczynamy zawsze od zapoznania się z kartą produktu. Żeby połączenie rzeczywiście okazało się trwałe i stabilne, konieczne jest właściwe dobranie twardości elementów wciskanych. Przede wszystkim, element wciskany musi być zawsze twardszy od elementu, w którym jest montowany. Należy również pamiętać, żeby nie używać stalowych łączników wciskanych w blachach aluminiowych, ponieważ spowoduje to korozję mikrocząsteczkową. No i oczywiście element wciskany musi być dostosowany do grubości blachy, żeby zatopił się w niej i zalicował.
Na karcie produktu znajdziemy również informację o tym, jaki otwór należy nawiercić albo wytłoczyć w arkuszu blachy. Musi on mieć dokładnie taką średnicę, jaka została wskazana przez producenta, inaczej połączenie będzie wadliwe. Otwór nie może również powstać zbyt blisko krawędzi albo gięcia.
Kiedy mamy pewność, że przygotowaliśmy właściwy otwór, wprowadzamy do niego łącznik, a następnie wciskamy go na właściwą pozycję. Koniecznie tak, jak wskazuje nazwa: wciskamy, a nie wbijamy na miejsce dynamicznymi uderzeniami. Uderzanie w łącznik może go zdeformować, przez co nie będzie on właściwie spełniał swojej roli. A gdy element wciskany jest już na swoim miejscu, możemy go skręcić.